PLANET4 - Συνάντηση στην Πίζα, 14-15.12.2021

Η διήμερη συνάντηση των εταίρων του έργου ολοκληρώθηκε στην Πίζα με απόλυτη επιτυχία. Παρόλο που τελικά διεξήχθη σε υβριδική μορφή -λόγω της ανησυχίας για την νέα παραλλαγή του ιού COVID-19, το σύνολο των εταίρων συμμετείχε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Σε γενικές γραμμές, τα κύρια θέματα που συζητήθηκαν αφορούσαν τις εργασίες που έχουν ήδη υλοποιηθεί και τον σχεδιασμό των μελλοντικών βημάτων για την εκπλήρωση των ευθυνών που έχει αναλάβει το εταιρικό σχήμα στα πλαίσια του έργου.

Συγκεκριμένα, κατά την πρώτη μέρα, ο οικοδεσπότης -το Πανεπιστήμιο της Πίζας- ξεκίνησε τη συζήτηση παρουσιάζοντας τις βελτιώσεις που πραγματοποιήθηκαν στη διαδραστική πλατφόρμα Ταξινόμησης. Αργότερα, ο Καθ. Χρυσόστομος από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων παρείχε τα βασικά ευρήματα της έκθεσης για την αξιολόγηση της Ταξινόμησης από εξωτερικούς εμπειρογνώμονες. Ο Alessandro Guadagni από την ValueDo πήρε τον λόγο για να παρουσιάσει τα κύρια σημεία της έκθεσης που αναπτύχθηκε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Πίζας σχετικά με την αξιολόγηση του μαθήματος “Innovation & Change Management” με βάση τα σχόλια των συμμετεχόντων. Στη συνέχεια, ο εκπρόσωπος της εταιρείας Zerynth αναφέρθηκε στις ενημερώσεις σχετικά με τη συλλογή βέλτιστων πρακτικών. Τέλος, η πρώτη μέρα έφτασε στο τέλος της, δίνοντας έμφαση στις δραστηριότητες και τους στόχους του Πακέτου Εργασίας 4 και στην παρουσίαση του συνολικού πλαισίου του εκπαιδευτικού προγράμματος PLANET4.

Οι εκπρόσωποι του Πανεπιστημίου Ramon Llull ξεκίνησαν τις εργασίες της δεύτερης ημέρας  καθορίζοντας και παρουσιάζοντας την υποδομή της πλατφόρμας ηλεκτρονικής μάθησης. Οι εταίροι του Πανεπιστημίου της Πίζας πήραν τον λόγο για άλλη μια φορά και αναφέρθηκαν στην ενεργοποίηση των εσωτερικών διαδικασιών για την αναγνώριση των διδακτικών μονάδων ECTS. Στη συνέχεια, η ValueDo ξεκαθάρισε τα καθήκοντα των εταίρων για την προετοιμασία του εκπαιδευτικού υλικού και τις αντίστοιχες προθεσμίες. Τέλος, οι εκπρόσωποι του Kaunas STP, ως υπεύθυνοι για τη διάδοση του έργου, παρουσίασαν το συνολικό σχέδιο διάδοσης και έδωσαν έναν ορισμό του ημερολογίου με τα άρθρα για τον ιστότοπο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τον προγραμματισμό για τα επόμενα συνέδρια/επίσημες εκδηλώσεις.