TEN ECOPORT

Περίοδος Υλοποίησης: 1/10/2012-30/9/2014

Προϋπολογισμός ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ: 209.000€

Επιστ. Υπεύθυνος: Χρυσόστομος Στύλιος, Αναπλ. Καθηγητής

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡΙ (ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΕΤΑΙΡΟΣ)
UNIVERSUS CSEI – Πανεπιστημιακή συνεργασία για την εκπαίδευση & την καινοτομία
Λιμενική Αρχή του Μπάρι
Λιμενική Αρχή του Μπρίντιζι
Τ.Ε.Ι. Ηπείρου
Οργανισμός Λιμένος Ηγουμενίτσας Α.Ε.
Οργανισμός Λιμένος Πατρών Α.Ε.
Εθνικό Ινστιτούτο Μετεωρολογίας & Υδρολογίας της Βουλγαρικής Ακαδημίας Επιστημών
Βουλγαρική Εταιρεία Λιμενικών Υποδομών
Εθνικό Ινστιτούτο Θαλάσσιας Γεωλογίας & Γεω-οικολογίας
Ρουμανική Ναυτική Αρχή
Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας, Πανεπιστήμιο Μαυροβουνίου
Εταιρεία Μετοχικού Ελέγχου Λιμένος Μπαρ
Λιμενική Αρχή του Ντουμπρόβνικ
Πολυτεχνικό Πανεπιστήμιο Τιράνων
Λιμενική Αρχή Δυρραχίου

Στόχος του Έργου:

Στόχος του Έργου TEN ECOPORT είναι να διαμορφώσει κοινούς κανόνες για την περιβαλλοντική διαχείριση των λιμένων της Αδριατικής, του Ιονίου και της Μαύρης Θάλασσας και να ενισχύσει έτσι το θαλάσσιο εμπόριο σε αυτές τις περιοχές. Προκειμένου να πετύχει τους στόχους του, το Έργο TEN ECOPORT έχει προβλέψει δραστηριότητες που αξιοποιούν και κεφαλαιοποιούν τα σημαντικά αποτελέσματα του ήδη ολοκληρωμένου Έργου ECOPORT 8 που ασχολήθηκε με το θέμα των περιβαλλοντικών επιπτώσεων στις περιοχές μέσα και γύρω από τα λιμάνια της Ν.Α. Ευρώπης.

Φιλοδοξία του Έργου TEN ECOPORT είναι, εν τέλει, να καταστεί μοχλός της βιώσιμης περιβαλλοντικής ανάπτυξης στις περιοχές των λιμένων της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και εισηγητής εργαλείων και πολιτικών που θα συνεισφέρουν ουσιαστικά στη διαμόρφωση και υλοποίηση του διευρωπαϊκού δικτύου μεταφορών, όπως το οραματίζεται η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προκειμένου να επιτευχθεί η ομαλή λειτουργία της εσωτερικής αγοράς και η ενίσχυση της οικονομικής και κοινωνικής συνοχής εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του Έργου είναι 2.284.282,0