ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ Η 4η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΤΑΙΡΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ RE.CO.RD ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΤΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Στην Άρτα θα πραγματοποιηθεί η 4η συνάντηση εταίρων του έργου RE.CO.RD. «Καινοτόμες Στρατηγικές Έρευνας και Ανάπτυξης για την Βιώσιμη Διαχείριση Απορριμμάτων στις Παράκτιες Περιοχές» . Ειδικότερα, στις 10 και 11 Δεκεμβρίου 2019 στο Κτίριο Διοικητικών Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στην Άρτα, θα συναντηθούν οι εταίροι του Ευρωπαϊκού Έργου RE.CO.RD, από την Ελλάδα και την Ιταλία προκειμένου να συζητήσουν τα αποτελέσματα των δράσεων του έργου.

Ο Καθηγητής Χρυσόστομος Στύλιος, Διευθυντής του Εργαστηρίου Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνίων – ΕΓΕΠ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα συντονίσει την συνάντηση. Επίσης, ερευνητές του εργαστηρίου θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα των μελετών σχετικά με την βιώσιμη διαχείριση των ακτών του Αμβρακικού Κόλπου και της Λευκάδας και τις δράσεις για μείωση των πλαστικών απορριμμάτων.

Ένα σημαντικό θέμα που θα συζητήσουν οι εταίροι αφορά τα δωρεάν σεμιναριακά μαθήματα που θα πραγματοποιηθούν στην Άρτα για τη βιώσιμη διαχείριση των ακτών με στόχο την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος από τα πλαστικά απορρίμματα και την ανακύκλωση. Τα μαθήματα απευθύνονται σε Έλληνες και Ιταλούς ενδιαφερόμενους σε θέματα που αφορούν τη βιώσιμη διαχείριση απορριμμάτων στις παράκτιες περιοχές, καθώς και σε συστήματα περιβαλλοντικής πιστοποίησης και παρακολούθησης.

Το έργο RE.CO.RD έχει ως αντικείμενο την μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από οικονομικές δραστηριότητες που συνδέονται με την τουριστική ανάπτυξη των παράκτιων περιοχών, και ιδιαίτερα με την παρουσία αποβλήτων στις περιοχές αυτές. Το έργο ανήκει στα Προγράμματα Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας «Ελλάδα- Ιταλία 2014-2020» και συμμετέχουν τρείς Δήμοι, ο Δήμος Otranto – Επικεφαλής Εταίρος, ο Δήμος Santa Cesarea Terme, και ο Δήμος Λευκάδας και δύο Πανεπιστήμια, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και το Πανεπιστήμιο του Salento.

contact@kic.uoi.gr