QNeST PLUS

Δίκτυο Ποιότητας για τον Αειφόρο Τουρισμό

“QNeST PLUS – Quality Network for Sustainable Tourism PLUS”

Facebook: Qnest Project

Instagram: QnestProject_Interreg Adrion

Website: https://plus.qnest.eu/

Adrion Website: https://qnest.adrioninterreg.eu/

Περίοδος Υλοποίησης: 01/01/2022 έως 30/06/2022

Προϋπολογισμός: 148.200,00 €

Πανεπιστήμιο του Σαλέντο, Τμήμα Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Ιταλία

Υπουργείο Οικονομικής Ανάπτυξης, Διεύθυνση για την ενίσχυση των περιβαλλοντικών επενδύσεων, Μαυροβούνιο

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Εργαστήριο Γνώσης και Ευφυούς Πληροφορικής, Ελλάδα

Εμπορικό Επιμελητήριο Ξάνθης, Ελλάδα

Οργανισμός Ανάπτυξης της Ίστρια, Κροατία

Το έργο QNeST PLUS σκοπεύει να διαδώσει περαιτέρω τα αποτελέσματα που επιτεύχθηκαν μέσω του έργου QNeST. Οι κύριοι στόχοι του QNeST PLUS είναι η προώθηση ενός μοντέλου βιώσιμου τουρισμού, ικανό να εκμεταλλευτεί σωστά τις δυνατότητες της πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής Αδριατικής – Ιονίου.

Το έργο εστιάζει σε συγκεκριμένα θέματα που θεωρούνται απαραίτητα για την αποτελεσματική υποστήριξη του ποιοτικού βιώσιμου τουρισμού. Συγκεκριμένα:

• την ικανότητα διατήρησης και σωστής εκμετάλλευσης της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, με ιδιαίτερη αναφορά στην παραδοσιακή χειροτεχνία
  • την ικανότητα προστασίας των περιβαλλοντικών πόρων και της βιώσιμης προσαρμογής τους για οικονομικούς σκοπούς
  • την προσβασιμότητα των σημείων ενδιαφέροντος πολιτιστικής κληρονομιάς
  • τις δραστηριότητες προώθησης που συνδέονται με τη Μεσογειακή Διατροφή (ιδίως οι σχετικές διαδικασίες παραγωγής ελαιόλαδου και κρασιού)
  • η παροχή τοπικών και διακρατικών υπηρεσιών στο πλαίσιο του εποχικά προσαρμοσμένου τουρισμού σε παράκτιες και ηπειρωτικές περιοχές.

Επιπλέον, το έργο QNeST PLUS θα ενθαρρύνει τη διακρατική συνεργασία προκειμένου να δημιουργηθεί ένα ολοκληρωμένο περιφερειακό τουριστικό σύστημα. Προκειμένου να ενισχυθεί το δίκτυο ποιότητας QNeST και οι διαδρομές και για τη βελτίωση της εμπειρίας για τους τουρίστες, θα αξιοποιηθεί η διαδικτυακή πλατφόρμα QNeST, ένα στρατηγικό εργαλείο πληροφορικής με το οποίο θα προσεγγιστεί το ευρύτερο δυνατό κοινό.

Στα πλαίσια υλοποίησης του έργου, θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης συναντήσεις, διεθνείς εκδηλώσεις, και διαδικτυακά σεμινάρια, στα οποία θα δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην ευαισθητοποίηση των περιφερειακών φορέων σχετικά με θέματα αειφόρου τουρισμού και στον ρόλο που διαδραματίζει η ευρωπαϊκή περιφερειακή συνεργασία στον σχεδιασμό και πραγματοποίηση διαδρομών φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς στην περιοχή της Αδριατικής – Ιονίου ως κινητήρας για την αναγέννηση του βιώσιμου τουρισμού μετά την πανδημία Covid-19.