Παρουσίαση βιβλίου για τη ζωή της Ελένης Αγγελίνας Δούκαινας, κόρη της Αγίας Θεοδώρας της Βασίλισσας της Άρτας

Tο Σάββατο 9 Μαρτίου 2024, το απόγευμα, στην Άρτα, στο Πνευματικό Κέντρο του ενοριακού Ιερού Ναού του Αγίου Μαξίμου του Γραικού παρουσιάστηκε το βιβλίο της κ. Κατερίνας Σχισμένου με τίτλο «ΕΛΕΝΗ ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΔΟΥΚΑΙΝΑ: Μια πριγκίπισσα της Άρτας μεταξύ ιστορίας και λογοτεχνίας», το οποίο αποτελεί τμήμα ενός ταξιδιού που ξεκίνησε το 2019, και η πρώτη τυπική του φάση ολοκληρώθηκε το 2023.

Για το βιβλίο μίλησε ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου HERMES Καθ. Χρυσόστομος Στύλιος, ο οποίος ανέφερε «το Εργαστήριο Γνώσης και Ευφυούς Πληροφορικής, Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, συμμετείχε ως εταίρος στο έργο HERMES που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος INTERREG Ελλάδα-Ιταλία και είχαμε  ως στόχο την ενίσχυση της συνέργειας όλων των φορέων για την προώθηση και ενίσχυση της κοινής κοινωνικής και πολιτιστικής ταυτότητας της Απουλίας και της Ηπείρου, μέσω ολοκληρωμένων παρεμβάσεων, που περιλαμβάνουν έργα υποδομής και παρεμβάσεις προσβασιμότητας σε αρχαιολογικούς χώρους, την αξιοποίηση των τεχνολογιών Πληροφορικής προκειμένου να δημιουργηθούν βιώσιμες καινοτόμες πολιτιστικές υπηρεσίες. Στο πλαίσιο του έργου, μέσω του θεάτρου, της μουσικής και των εικαστικών τεχνών, βασιζόμενοι σε καινοτόμα τεχνολογικά εργαλεία πληροφορικής, πετύχαμε την  προβολή της κοινής πολιτιστικής κληρονομίας και των σημαντικότερων πολιτιστικών μνημείων, παραδόσεων και τόπων ενδιαφέροντος αλλά και την εκπαίδευση σε κοινές μουσικές και θεατρικές παραδόσεις. Η επιστημονική ομάδα του έργου, βασικό μέλος της οποίας ήταν η Κατερίνα Σχισμένου, αναζήτησε κοινά ιστορικά πολιτιστικά στοιχεία που συνδέουν την Άρτα με την Απουλία, οπότε και πρότεινε να αναδείξουμε την ιστορίας της «Ελένης Αγγελίνας Δούκαινα». Πράγματι, δημιουργήθηκε ένα εκπαιδευτικό- πληροφοριακό βίντεο που παρουσιάζει την ιστορία της Ελένης- Αγγελίνας Δούκαινας και  ένα πρότυπο σενάριο θεατρικού έργου, το οποίο παρουσιάσθηκε στην Ιταλία και στην Ελλάδα. Στο πλαίσιο του έργου ερευνήθηκαν ιστορικές και λογοτεχνικές πηγές. Καθώς οι ιστορικές πηγές της εποχής παρείχαν ελάχιστα στοιχεία, τα υπόλοιπα παρείχε η λογοτεχνική παραγωγή όπου με την φαντασία και την τόλμη της, η Κατερίνα Σχισμένου μπόρεσε να δημιουργήσει το σενάριο για μια θεατρική παράσταση και το σημερινό λογοτεχνικό πόνημα.»

Η θεατρική παράσταση για την  «Ελένη Αγγελίνα Δούκαινα» βασίστηκε στην μοναδική και δημιουργική σκηνοθεσία του Σωτήρη Σαρλή καθώς και σε μια θαυμάσια ερμηνεία της πρωταγωνίστριας Ζηνοβίας Μήτση. Η θεατρική παράσταση επενδύθηκε με μουσική από παραδοσιακά  ακούσματα από τις θάλασσες του Αιγαίου και του Ιονίου με παλιά μοτίβα και παραδοσιακά όργανα, με την καθοδήγηση του Αντώνη Βερβέρη και μουσικούς,  φοιτητές  από το τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Η πρώτη παράσταση πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαρτίου 2023 στο δημοτικό θέατρο του Φασάνο στην Ιταλία με μεγάλη ανταπόκριση και επιτυχία. Η θεατρική παράσταση για την πριγκίπισσα της Άρτας ταξίδεψε πίσω στην πατρίδα της, στην Άρτα τον Απρίλιο 2023 και συνέχισε  στην Πάτρα και στην Πρέβεζα.

Επίσης, για το βιβλίο μίλησαν: ο κ. Δημήτριος Γιαννούλης, Αναπληρωτής Καθηγητής Βυζαντινής Αρχαιολογίας και Τέχνης στην Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών, καθώς και ο κ. Γιάννης Καϊντάσης, Δικηγόρος LLB, MBA, MSc Criminology, Εκδότης της εφημερίδας ΑΠΟΨΗ.
Στην βιβλιοπαρουσίαση παρέστησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κηφισίας, Αμαρουσίου, Ωρωπού και Μαραθώνος κ. Κύριλλος, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Άρτης κ. Καλλίνικος, εκπρόσωποι φορέων και Αρτινοί πολίτες.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Άρτης κ. Καλλίνικος επεσήμανε, ότι το βιβλίο αυτό, παρ’ ότι δεν είναι Θεολογική μελέτη και αναφέρεται στις πιό ανθρώπινες πτυχές της Ελένης Αγγελίνας Δούκαινας, όμως αποπνέει την αγιότητά της.