INNOVA NET

Διεθνές Κέντρο Εφαρμοσμένης Γνώσης για την Καινοτομία στις Μεσογειακές Χώρες

Πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ 2007-2013
Άξονας Προτεραιότητας 1: Ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και της καινοτομίας
Στόχος 1.1: Ενίσχυση της αλληλεπίδρασης μεταξύ της έρευνας, της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας

Περίοδος Υλοποίησης: 2011-2014

Προϋπολογισμός ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ: 187.500€

Επιστ. Υπεύθυνος: Χρυσόστομος Στύλιος, Αναπλ. Καθηγητής

UNIVERSUS-Csei, Μπάρι, Ιταλία [Επικεφαλής Εταίρος]

Πολυτεχνείο του Μπάρι, Ιταλία

Τ.Ε.Ι. Ηπείρου – Εργαστήριο Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής

Επιμελητηριακή Εταιρεία Ανάπτυξης Ηλείας

Απώτερος στόχος του Έργου είναι να εδραιώσει τη διασυνοριακή συστημική συνεργασία μεταξύ ΜμΕ, ερευνητικών κέντρων/πανεπιστημίων και δημοσίων αρχών που εμπλέκονται στην έρευνα/μεταφορά καινοτομίας. Για το σκοπό αυτό θα δημιουργηθεί το INNOVA, Διεθνές Σχολείο και Κέντρο Εφαρμοσμένης Γνώσης, ως έκφραση της συνεχώς αυξανόμενης & εντεινόμενης συνεργασίας εντός του δικτύου των ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης και κέντρων έρευνας στις συνεργαζόμενες περιοχές.

Τέσσερεις είναι οι στρατηγικοί τομείς ειδίκευσης στους οποίους θα επικεντρωθούν και γύρω από τους οποίους θα αναπτυχθούν οι επιμέρους δράσεις του Έργου:
• Ενέργεια & Περιβάλλον,
• Πολιτιστική Κληρονομιά & Τουρισμός,
• Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (για τις ΜμΕ),
• Αγροτοβιομηχανία, Μεσογειακή Διατροφή & Δίαιτα.
Πρόκειται για τομείς που παρουσιάζουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, ευνοώντας έτσι τη διεθνοποίηση των ΜμΕ. Η ιδέα και ο σκοπός της διασυνοριακής συνεργασίας είναι να συνενώσει περιοχές που χωρίζονται με εθνικά σύνορα αλλά αντιμετωπίζουν κοινά προβλήματα ανταγωνιστικότητας, ενθαρρύνοντας και προωθώντας την οργανωτική και τεχνολογική καινοτομία των ΜμΕ οι οποίες απαιτούν κοινές λύσεις.