Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε την Τρίτη, 6 Μαΐου 2014, η επίσκεψη του Γ.Γ. της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΓΕΤ), Δρ. Χρήστου Βασιλάκου, στο ΤΕΙ Ηπείρου, που είχε ως αντικείμενο την ενεργότερη δραστηριοποίηση του Ιδρύματος στους τομείς Έρευνας, Τεχνολογίας και Καινοτομίας κατά τη νέα Προγραμματική Περίοδο 2014-2020.

Αρχικά, ο κ. Γενικός Γραμματέας ξεναγήθηκε στα εργαστήρια των Τμημάτων του ΤΕΙ Ηπείρου, όπου διαπίστωσε το εξαιρετικό ερευνητικό έργο που πραγματοποιείται και την αρτιότητα των υποδομών τους με σύγχρονες εγκαταστάσεις και εξοπλισμό, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι το ΤΕΙ Ηπείρου δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα ακόμη και Πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Μεταξύ άλλων, ο κ. Βασιλάκος επισκέφτηκε και το Εργαστήριο Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής, όπου και ενημερώθηκε από τον Αναπλ. Καθηγητή Χρυσόστομο Στύλιο για τις δράσεις που έχει αναπτύξει το Εργαστήριο ΕΓΕΠ στα οκτώ χρόνια λειτουργίας του στο επίπεδο της έρευνας αλλά και της υλοποίησης αναπτυξιακών έργων με στόχο την παροχή υποστήριξης στον πρωτογενή τομέα της περιοχής αλλά και γενικότερα σε αναπτυξιακούς φορείς της περιοχής, όπως για παράδειγμα στο Λιμάνι της Ηγουμενίτσας, σε διάφορες Μικρομεσαίες επιχειρήσεις κ.τ.λ.

Στη συνέχεια ο κ. Βασιλάκος, παρουσία της διοίκησης του ΤΕΙ Ηπείρου, συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του Επιμελητηρίου Άρτας, κ. Χρήστο Παπάζογλου, και με παραγωγικούς φορείς της Ηπείρου, οι οποίοι τον διαβεβαίωσαν για την άψογη και αποδοτική συνεργασία τους με το ΤΕΙ Ηπείρου και του εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους για την τοπική πρωτογενή παραγωγή, εκφράζοντας την επιθυμία τους για στενότερη συνεργασία και ενίσχυση, τόσο με το Ίδρυμα όσο και με τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας. Ο κ. Βασιλάκος ανέφερε ότι ένας από τους λόγους της επίσκεψής του είναι να φέρει όλους τους φορείς κοντά και να αναπτυχθούν οι απαραίτητες συνέργειες, ώστε οι φορείς της γνώσης, δηλαδή τα Πανεπιστήμια με τα Ερευνητικά Κέντρα και τα ΤΕΙ, να συνεργαστούν με τον επιχειρηματικό-παραγωγικό ιστό της Περιφέρειας για να επιτευχθεί ουσιαστική και βιώσιμη ανάπτυξη. Δήλωσε δε εντυπωσιασμένος από το γεγονός ότι το ΤΕΙ Ηπείρου ήδη έχει υλοποιήσει το συγκεκριμένο στόχο και από μέρους του αισθάνεται την υποχρέωση να συμβάλει στην ενίσχυση και την ενδυνάμωση ανάλογων συνεργασιών και συμπράξεων στο μέλλον. Στην κατεύθυνση αυτή, εκ μέρους της Διοίκησης του Ιδρύματος εκφράστηκε η βούληση για δημιουργία Αγροτικού Τεχνολογικού Πάρκου στο Campus Κωστακιών, την οποία ο κ. Βασιλάκος αξιολόγησε ως πολύ θετική.

Τέλος, στην ομιλία που παραχώρησε ο κ. Βασιλάκος προς το ακαδημαϊκό προσωπικό του ΤΕΙ Ηπείρου και τους παραγωγικούς φορείς αναφέρθηκε αναλυτικά στις δράσεις τις Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας για τη νέα Προγραμματική Περίοδο 2014-2020, δράσεις που στοχεύουν στη σύνδεση όλων των προγραμμάτων και δράσεων έρευνας και καινοτομίας της χώρας με την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας, με βασικούς πυλώνες κατεύθυνσης τον αγροδιατροφικό τομέα, την υγεία, τον τουρισμό και τον πολιτισμό, την ενέργεια, το περιβάλλον και την πληροφορική και τις επικοινωνίες.