ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ INGENIOUS ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε στις 25 Μαΐου 2021 η εναρκτήρια εκδήλωση του Ευρωπαϊκού έργου INGENIOUS «Ενίσχυση των Ψηφιακών Παιδαγωγικών Δεξιοτήτων και Ικανοτήτων των Εκπαιδευτικών». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων. Την εκδήλωση οργάνωσε το Εργαστήριο Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής (ΕΓΕΠ) του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, που συμμετέχει ως επικεφαλής εταίρος στο έργο INGENIOUS. Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο διευθυντής του εργαστηρίου, Καθηγητής και Επιστημονικός Υπεύθυνος Έργου κος Χρυσόστομος Στύλιος.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν εκπρόσωποι όλων των εταίρων του έργου, οι οποίοι παρουσίασαν το φορέα τους και το ρόλο που θα διαδραματίσει στην πορεία του έργου. Ο κος Στύλιος, μεταξύ άλλων, παρουσίασε το πλάνο εργασιών καθώς και τα αναμενόμενα αποτελέσματα του έργου, που περιλαμβάνουν δράσεις σχεδιασμού και παραγωγής διδακτικού υλικού και εκπαίδευσης των εκπαιδευτικών.

Το έργο INGENIOUS «Ενίσχυση των Ψηφιακών Παιδαγωγικών Δεξιοτήτων και Ικανοτήτων των Εκπαιδευτικών» ανήκει στο Πρόγραμμα Erasmus+ (KA2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices) και στο εταιρικό σχήμα συμμετέχουν το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το Ινστιτούτο Μεταφορών και Τηλεπικοινωνιών της Λετονίας, τα Εκπαιδευτικά Συστήματα της Γενικής Συνομοσπονδίας Ιταλικής Βιομηχανίας (Sistemi Formativi Confindustria), το βουλγαρικό επιχειρησιακό δίκτυο CleanTech, το Τεχνολογικό Πάρκο της Στυρίας από τη Σλοβενία, το Διαβαλκανικό Κέντρο Επιχειρηματικής Ανάπτυξης από την Ελλάδα και η Συνομοσπονδία Εργοδοτών και Βιομηχάνων της Βουλγαρίας.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπο του έργου: www.eingenious.eu