ECOPORTIL

Environmental Protection of Areas Surrounding Ports using Innovative Learning Tools for Legislation

INTERREG Balkan-Mediterranean 2014-2020

Άξονας Προτεραιότητας 2 ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΕΣ Ειδικός Στόχος: 2.3 Απόδοση/παράδοση σε περιβαλλοντικό νομικό πλαίσιο

Κωδικός Έργου: BMP1/2.3/2622/2017

Περίοδος Υλοποίησης:  01-11-2017 έως 31-10-2020

Επιστ. Υπεύθυνος: Χρυσόστομος Στύλιος, Αναπλ. Καθηγητής

Συνολικός Προϋπολογισμός: 850.567,41 €

Προϋπολογισμός Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: 195.262,59 €

Ιστότοπος: www.ecoportil.eu

Facebook: Facebook Ecoportil Project

Twitter: Twitter Ecoportil

LinkedIn: Linkedin Ecoportil Project

ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΣΧΗΜΑ:
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων-Εργαστήριο Γνώσης και Ευφυούς Πληροφορικής (ΕΛΛΑΔΑ) (ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΕΤΑΙΡΟΣ)

Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Ελλάδα)
Βουλγαρική Εταιρεία Λιμενικών Υποδομών (Βουλγαρία)
Εθνικό Ινστιτούτο Μετεωρολογίας & Υδρολογίας (Βουλγαρία)

Ερευνητικό Κέντρο Frederick (Κύπρος)
Ινστιτούτο Μεταφορών (Αλβανία)

Το έργο ECOPORTIL  επιδιώκει  να βελτιώσει την περιβαλλοντική ποιότητα των λιμένων και των παράκτιων περιοχών αυτών ενισχύοντας τη βιωσιμότητά τους μέσω της εφαρμογής μοντέρνων μεθοδολογιών και καλών πρακτικών σύμφωνα με την ευρωπαϊκή και εθνική νομοθεσία, όπως επίσης και μέσω καινοτόμων εργαλείων και μεθόδων για την κατάρτιση και ανάπτυξη των ικανοτήτων των φορέων στους λιμένες και στις γειτονικές παράκτιες περιοχές ως μέτρο πρόληψης μόλυνσης αλλά και διατήρησης των φυσικών θαλάσσιων πόρων.

Αντικείμενο

Το έργο ECOPORTIL επιδιώκει να συμβάλει:

– Σε έναν βιώσιμο ναυτιλιακό τομέα ικανό να επιτύχει την ισορροπία  μεταξύ των αναγκών στις ναυτιλιακές μεταφορές, τις εμπορικές δραστηριότητες των λιμένων και τα μέτρα για την προστασία του περιβάλλοντος και την Ευρωπαϊκή/εθνική νομοθεσία.
– Στην αειφόρο Γαλάζια Ανάπτυξη (Blue Growth), το κύριο αντικείμενο της στρατηγικής Ευρώπη 2020. Η εισαγωγή συστημάτων περιβαλλοντικής διαχείρισης για τον θαλάσσιο τομέα και δραστηριοτήτων που αφορούν τα λιμάνια με τη συμβολή εργαλείων πληροφορικής, ολοκληρωμένων μεθόδων και πρακτικών κατάρτισης και δια βίου μάθησης γι’ αυτούς  τους τομείς, είναι πολύ σημαντικά για τη Γαλάζια Ανάπτυξη και την ανθεκτικότητα στην κλιματική αλλαγή.

Πιο συγκεκριμένα, ΣΤΟΧΟΙ του Έργου είναι:

• Δημιουργία δικτύων και ομάδων εργασίας σε θέματα σχετικά με τον σχεδιασμό, τον συντονισμό και τη λειτουργία ολοκληρωμένων, φιλικών προς το περιβάλλον, υπηρεσιών μεταφορών και κινητικότητας και πολυτροπικών πρακτικών στις λιμενικές ζώνες
  • Ανάπτυξη ή/και ενσωμάτωση σε υπάρχοντα διακρατικά συστήματα, διαδικασιών και συστημάτων παρακολούθησης και έγκαιρης προειδοποίησης σχετικά με περιβαλλοντικούς κινδύνους και εκτίμηση επικινδυνότητας, μεθοδολογίες σχεδιασμού, σχέδια διαχείρισηςαξιολογήσεις βιωσιμότητας και προσαρμογής
  • Σχεδίαση και υλοποίηση Γεωγραφικού Συστήματος Πληροφοριών για τη βέλτιστη απεικόνιση περιβαλλοντικών παραμέτρων
  • Ειδικά εκπαιδευτικά σεμινάρια για τη βελτίωση της γνώσης των ενδιαφερόμενων φορέων και τη γεφύρωση του πληροφοριακού χάσματος για την ενσωμάτωση της νομοθεσίας και την υιοθέτηση καλών περιβαλλοντικών πρακτικών.