ΔΙΗΜΕΡΟ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ

ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΧΟΡΩΔΙΑ

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ με έδρα την ΑΡΤΑ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών μουσικών εργαστηρίων του έργου “HERMES”«Η αποκατάσταση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς ως πολλαπλασιαστικός παράγοντας για την πολιτιστική ενδυνάμωση του κοινωνικού πλαισίου» (https://www.hermes-culture.eu/) του Προγράμματος INTERREG Ελλάδα-Ιταλία 2014-2020, διοργανώνεται σειρά  Συναυλιών Κλασικής Μουσικής από τη  Συμφωνική Ορχήστρα και τη Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, με έδρα την Άρτα, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Το διήμερο των μουσικών εκδηλώσεων ξεκινά με μια συναυλία στον αύλειο χώρο της Παρηγορίτισσας στην  Άρτα την Παρασκευή 17 Ιουνίου 2022 στις 21:00 και ολοκληρώνεται με μια ακόμη συναυλία στον εμβληματικό χώρο του Ρωμαϊκού Ωδείου της Νικόπολης το Σάββατο 18 Ιουνίου και πάλι στις 21.00.

Στη συναυλίες θα παρουσιαστούν έργα Ελλήνων και Ιταλών μουσουργών, τα οποία είναι εμπνευσμένα από ελληνοϊταλικές αλληλεπιδράσεις ποικίλων μορφών. Επίσης, θα παρουσιαστούν έργα Ελλήνων και Ιταλών συνθετών του 19ου  αιώνα σε πρώτη παγκόσμια εκτέλεση.

Συγκεκριμένα, θα ερμηνευθούν έργα Ελλήνων δημιουργών που σπούδασαν στην Ιταλία και επηρεάστηκαν από την ιταλική μουσική κουλτούρα, έργα Ελλήνων δημιουργών που μελέτησαν την ιταλική μουσική και την ιταλική λογοτεχνία, βασίστηκαν σε αυτές και μελοποίησαν ποιητικά κείμενα στην ιταλική γλώσσα, καθώς και έργα Ιταλών δημιουργών που μετοίκησαν στην Ελλάδα και μελοποίησαν ελληνική ποίηση .

Με την στήριξη του έργου Hermes, συστάθηκε στην Άρτα η Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,  υπό τη διεύθυνση του Μαέστρου Αντώνη Βερβέρη.  Στο Α΄ μέρος η Χορωδία θα παρουσιάσει έργα Ελλήνων συνθετών που έζησαν και δραστηριοποιήθηκαν στην Ιταλία, όπως ο Φραγκίσκος Λεονταρίτης, ο Ιερώνυμος τραγουδιστής και ο Σπυρίδων Ξύνδας, συνοδευόμενη από μικρό οργανικό σύνολο.

Η Συμφωνική Ορχήστρα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, με έδρα την Άρτα, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σε συνεργασία με τη Χορωδία του Τμήματος, θα παρουσιάσουν στο Β’ μέρος την αφιερωμένη στον Έλληνα εθνικό μουσουργό Νικόλαο Μάντζαρο, σύνθεση του Raffaele Parisini,  «Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη» σε ποίηση του Διονυσίου Σολωμού και μια Caballeta από το Μελόδραμα Marco Bozzaris του Κεφαλλήνα μουσουργού Νικόλαου Μεταξά Τζανή. Σε πρώτη παγκόσμια εκτέλεση θα παρουσιαστούν  τα έργα: Inno e Marcia Trionfale per Orchestra του Δημητρίου Ανδρώνη, η Romanza, φοιτητική ορχηστρική σύνθεση του Λαυρέντιου Καμηλιέρη και μία Μελοδραματική Σκηνή για τέσσερεις μονωδούς και ορχήστρα (Quartetto), στην ιταλική γλώσσα, βασισμένη στην ιστορία της Francesca da Rimini του Αντώνιου Λιβεράλη.

Η καλλιτεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης και η διεύθυνση της ορχήστρας και των μουσικών συνόλων  ανήκει στον Καθηγητή και Αρχιμουσικό Αθανάσιο Τρικούπη, Κοσμήτορα της Σχολής Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Info:  Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό. Ώρα προσέλευσης από τις 8.30 μ.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Έργο HERMES, επικοινωνήστε: 26810 50234 και contact@kic.uoi.gr.

Επίσης, μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπο του Εργαστηρίου Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής: kic.uoi.gr.

Μέρος Α΄

Φραγκίσκος Λεονταρίτης (1518-1572)

Δύο τρίφωνες Ναπολιτάνες

• Trenta capilli da Castell’ a mare