ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ του Έργου INNOVA NET: Η Άρτα στο επίκεντρο δράσεων για την αύξηση των δυνατοτήτων ανταγωνιστικότητας & καινοτομίας των Μικρο-μεσαίων Επιχειρήσεων (ΜμΕ)

Στην πόλη μας, στο Επιμελητήριο Άρτας, θα φιλοξενηθεί την Τρίτη, 20 Μαρτίου 2012, η 2η συνάντηση των ιταλών και ελλήνων εταίρων του εξαιρετικά ενδιαφέροντος, συγχρηματοδοτούμενου από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, Έργου INNOVA NET, το οποίο αναμένεται να συμβάλει σημαντικά στην προσπάθεια για αειφόρο ανάπτυξη της περιοχής μας.

Το Έργο INNOVA NET άρχισε να υλοποιείται πρόσφατα στις Περιφέρειες Ηπείρου, Δυτικής Ελλάδας και Απουλίας (Ιταλία) στο πλαίσιο του Προγράμματος Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ 2007-2013, Άξονας Προτεραιότητας 1: Ενδυνάμωση της ανταγωνιστικότητας και της καινοτομίας, Ειδικός Στόχος 1.1: Ενδυνάμωση της αλληλεπίδρασης μεταξύ ιδρυμάτων έρευνας/καινοτομίας, Μικρο-μεσαίων Επιχειρήσεων και δημοσίων αρχών.

Απώτερος στόχος του Έργου είναι να εδραιώσει τη διασυνοριακή συνεργασία μεταξύ ΜμΕ, ερευνητικών κέντρων/πανεπιστημίων και δημοσίων αρχών που εμπλέκονται στην έρευνα/μεταφορά καινοτομίας. Για το σκοπό αυτό, σχεδιάζεται και θα δημιουργηθεί στο προσεχές διάστημα το INNOVA, το Διεθνές Σχολείο και Κέντρο Εφαρμοσμένης Γνώσης, ως έκφραση της συνεχώς αυξανόμενης & εντεινόμενης συνεργασίας εντός του δικτύου των ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης και κέντρων έρευνας στις συνεργαζόμενες περιοχές.

Τέσσερεις είναι οι στρατηγικοί τομείς ειδίκευσης στους οποίους θα επικεντρωθούν και γύρω από τους οποίους θα αναπτυχθούν οι επιμέρους δράσεις του Έργου:
▪ Ενέργεια & Περιβάλλον
▪ Πολιτιστική Κληρονομιά & Τουρισμός
▪ Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών για τις ΜμΕ
▪ Αγροτοβιομηχανία, Μεσογειακή Διατροφή & Δίαιτα.

Πρόκειται για τομείς που παρουσιάζουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, ευνοώντας έτσι τη διεθνοποίηση των ΜμΕ. Η ιδέα και ο σκοπός της διασυνοριακής συνεργασίας είναι να συνενώσει περιοχές που χωρίζονται με εθνικά σύνορα αλλά αντιμετωπίζουν κοινά προβλήματα ανταγωνιστικότητας, ενθαρρύνοντας και προωθώντας την οργανωτική και τεχνολογική καινοτομία των ΜμΕ, οι οποίες απαιτούν κοινές λύσεις.
Για την επιτυχία και τη βιωσιμότητα των δράσεων και των αποτελεσμάτων του Έργου συνεργάζονται έξι φορείς με μακροχρόνια παρουσία και εμπειρία στην υλοποίηση διασυνοριακών έργων:
▪ UNIVERSUS-Csei, Μπάρι, Ιταλία [ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΕΤΑΙΡΟΣ]
▪ Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, Εργαστήριο Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής
▪ Πανεπιστήμιο Πατρών
▪ Επιμελητηριακή Εταιρεία Ανάπτυξης Ηλείας
▪ Πολυτεχνείο του Μπάρι, Ιταλία
▪ Cittadella della Ricerca, Μπρίντιζι, Ιταλία

Μετά τη συνάντηση των συνεργατών του Έργου INNOVA NET, θα προσκληθούν ενδιαφερόμενοι νέοι επιχειρηματίες να συμμετάσχουν σε εξειδικευμένα σεμινάρια εκπαίδευσης, που θα πραγματοποιηθούν στην Άρτα και στο Μπάρι έτσι ώστε να:
▪ Εκπαιδευτούν σε καινοτόμα εργαλεία πληροφορικής και μεθόδους οργάνωσης επιχειρήσεων, στη σχεδίαση και υλοποίηση επιχειρηματικών σχεδίων. Οι εκπαιδευόμενοι θα υποστηριχθούν να συμμετάσχουν στα σεμινάρια στην Ιταλία και τα καλύτερα επιχειρηματικά σχέδια θα χρηματοδοτηθούν.
Επιπλέον, προσκαλούνται επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους να συμμετάσχουν έτσι ώστε να υποστηριχθούν σε θέματα τεχνολογίας, καινοτομίας και μεταφοράς τεχνογνωσίας και επιπλέον να συμμετάσχουν σε ένα δίκτυο ενημέρωσης και συνεργασίας με επιχειρήσεις από την περιοχή της Απουλίας.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στον Επιστημονικό Υπεύθυνο του Έργου: Επ. Καθ. Χρυσόστομο Στύλιο,
Εργαστήριο Γνώσης & Ευφυούς Πληροφορικής
Τμ. Τεχνολογίας Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών