QNeST

Quality Network for Sustainable Tourism

“QNeST – Quality Network for Sustainable Tourism-”

Website:www.qnest.eu

Εμπορικό Επιμελητήριο Θεσπρωτίας Ελλάδα

Ίδρυμα για τον Ευρωπαϊκό Βιώσιμο Τουρισμό Fest  Ηνωμένο Βασίλειο

Οικονομική- κοινωνική Περιοχή Marche Nord Ιταλία

Το έργο QNeST -Δίκτυο ποιότητας για τον αειφόρο τουρισμό-  έχει ως αντικείμενο να προωθήσει για τουριστικούς σκοπούς την τοπική πολιτιστική κληρονομιά (φύση, τέχνη, χειροτεχνία, τρόφιμα, παραδόσεις, ήθη, έθιμα, πρακτικές) των περιοχών Αδριατικής-Ιονίου και να ενισχύσει  την προσβασιμότητά τους. Για το σκοπό αυτό επιδιώκει να ιδρύσει ένα δίκτυο φορέων εκμετάλλευσης της περιοχής Αδριατική-Ιόνιο, ενεργό για την προώθηση του αειφόρου τουρισμού και να δημιουργήσει ένα «σήμα ποιότητας» το οποίο θα αποδοθεί στην υλική και άυλη πολιτιστική κληρονομιά και συγκεκριμένα στα ιστορικά και παραδοσιακά χειροτεχνήματα και στην Μεσογειακή διατροφή, ειδικά την στην αλυσίδα παραγωγής για το ελαιόλαδο, κρασί και ψάρια.

Το έργο Qnest στοχεύει:

– στη δημιουργία, εφαρμογή και διάδοση της «επωνυμίας QNeST» του προγράμματος Adrion.

– στη σχεδίαση και εφαρμογή της «επωνυμίας QNeST», παρέχοντας καινοτόμα θεματικά δρομολόγια και διαδρομές, σχεδιασμένα για την προώθηση του αειφόρου τουρισμού σε τοπικό και διακρατικό επίπεδο.

– την δημιουργία μας πληροφοριακής  και συλλογικής διαδικτυακής πλατφόρμας.

Πιο συγκεκριμένα, το QNeST θα εξετάσει πρωτοβουλίες/έργα που έχουν σχεδιαστεί για:

–  τη διαφύλαξη και προώθηση της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, ιδιαίτερα της καλλιτεχνικής και παραδοσιακής χειροτεχνίας.

– την προώθηση τροφίμων και κρασιού, που συνδέονται με τη Μεσογειακή διατροφή (ιδιαίτερα την παραγωγική αλυσίδα ελαιόλαδο, κρασί και ψάρια).

– την ενεργοποίηση των τοπικών και διακρατικών υπηρεσιών, που έχουν σχεδιαστεί για την προώθηση των ενδοχώριων και παραθαλασσίων περιοχών καθώς και τον τουρισμό εκτός εποχής.

– να προτείνουν υπηρεσίες και λύσεις προηγμένης προσβασιμότητας, λαμβάνοντας υπόψη τις διάφορες κατηγορίες επισκεπτών.

– να ενισχύσουν την αλληλεπίδραση και τη συνεργασία, σύμφωνα με μια λογική του δικτύου, αναπτύσσοντας καινοτόμες δεξιότητες.