balkanmed innova

ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΡΥΠΑΝΣΗ ΤΩΝ ΕΔΑΦΩΝ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ»

Ημερομηνία: 30/04/2020

Ώρα: 12:00 CET

Γλώσσα: Αγγλικά

Εγγραφείτε εδώ: http://www.balkanmed-innova.eu/limesurvey/index.php/799996?lang=en

ΣΧΕΤΙΚΑ

Το Κοινό Κέντρο Καινοτομίας της Βουλγαρικής Ακαδημίας Επιστημών διοργανώνει ένα δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο που θα δώσει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να αποκτήσουν βασικές γνώσεις σχετικά με καινοτόμες μεθόδους για την εκτίμηση της ρύπανσης και της διάβρωσης του εδάφους μέσω διαδικτυακής συζήτησης σχετικά με δύο μελέτες περίπτωσης.

Η πρώτη μελέτη περίπτωσης σχετίζεται με την εκτίμηση του τόπου για την παρουσία ρύπανσης του εδάφους στην περιοχή του συγκροτήματος ηλεκτροπαραγωγής καύσης λιγνίτη “Schwarze Pumpe” στη Σαξονία της Ανατολικής Γερμανίας. Για το σκοπό αυτό, το πρώτο βήμα είναι ο χαρακτηρισμός των φυσικών και ανθρωπογενών παραγόντων στην περιοχή μελέτης (γεωλογία, τύποι εδάφους, κύριες πηγές ρύπανσης) και δεδομένα μαγνητικής ευαισθησίας. Το δεύτερο στάδιο περιλαμβάνει περιγραφή των κυριότερων βαρέων μετάλλων που εκπέμπονται από σταθμούς παραγωγής καύσης άνθρακα. Το τελευταίο βήμα περιλαμβάνει καθοδηγητικές σημειώσεις για τον τρόπο ερμηνείας των αποτελεσμάτων των μετρήσεων πεδίου της μαγνητικής ευαισθησίας του εδάφους και του τρόπου διαμόρφωσης κατάλληλου συνόλου αναλύσεων και μεθόδων για την εκτίμηση και τον χαρακτηρισμό του τόπου όσον αφορά την ποιότητα του εδάφους.

Η δεύτερη μελέτη περίπτωσης (βασισμένη σε ανοιχτές μελέτες περιπτώσεων / έδαφος / στο Πανεπιστήμιο της Βρετανικής Κολομβίας) – ασχολείται με την αξιολόγηση της διάβρωσης του εδάφους σε επικλινή γεωργικά εδάφη στα μεσαία βουνά του Νεπάλ. Τα κύρια καθήκοντα θα είναι:

• χαρακτηρισμός της ποιότητας του εδάφους των επικλινών γεωργικών εκτάσεων στο Νεπάλ
  • εξοικείωση με τη φύση των διαδικασιών διάβρωσης
  • εκμάθηση πώς να ερμηνεύουμε τα αποτελέσματα των δεδομένων της διάβρωσης

Η καθηγήτρια Diana Jordanova (Βουλγαρική Ακαδημία Επιστημών) είναι διεθνώς αναγνωρισμένη ερευνήτρια στον τομέα του περιβαλλοντικού και του μαγνητισμού πετρωμάτων (h-index 18 στο SCOPUS (2018) βάση δεδομένων με πάνω από 50 δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές). Τα κύρια ερευνητικά της ενδιαφέροντα σχετίζονται με τις παλαιοπεριβαλλοντικές ανακατασκευές που βασίζονται στον μαγνητισμό των αργών-παλαιοσόλων, του τεταρτοταγούς κλίματος, της μαγνητομετρίας που εφαρμόζεται, στη χαρτογράφηση / παρακολούθηση της ανθρωπογενούς ρύπανσης των εδαφών, των ιζημάτων και της αστικής σκόνης, του μαγνητισμού του εδάφους.