Στα πλαίσια του έργου ECOPORTIL” – “Environmental Protection of Areas Surrounding Ports using Innovative Learning Tools for Legislation”, ξεκινούν στις 18 Μαΐου 2020 ΔΩΡΕΑΝ διαδικτυακά σεμινάρια για την περιβαλλοντική διαχείριση λιμένων και παράκτιων περιοχών, που απευθύνονται σε επαγγελματίες, προσωπικό ακτοφυλακής και λιμενικές αρχές, ΜμΕ που δραστηριοποιούνται στον κλάδο της ναυτιλίας και σε οποιονδήποτε άλλο ενδιαφερόμενο.

Ειδικότερα, επιλέξιμοι για να συμμετέχουν στα διαδικτυακά σεμινάρια είναι οι εξής: προσωπικό λιμένων, αξιωματικοί πλοίων, υπάλληλοι ναυτιλιακών εταιρειών, νέοι επαγγελματίες – φοιτητές – απόφοιτοι επιστημών που σχετίζονται με τον τομέα της διαχείρισης λιμένων και παράκτιων περιοχών.

Το περιεχόμενο των μαθημάτων επικεντρώνεται σε επτά κύριες ενότητες:

1. Ποιότητα αέρα.
  2. Ενεργειακή απόδοση και κλιματική αλλαγή
  3. Ποιότητα ύδατος (έμφαση στην πετρελαϊκή ρύπανση)
  4. Διαχείριση αποβλήτων σε πλοία και λιμάνια
  5. Χαρτογράφηση της περιβαλλοντικής κατάστασης στα λιμάνια.
  6. Συστήματα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης (ISO, EMAS, PERS).
  7. Εθνική νομοθεσία

Τα σεμινάρια έχουν σχεδιαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να εξυπηρετήσουν τους επαγγελματίες με βεβαρημένο πρόγραμμα καθημερινών υποχρεώσεων . Τα μαθήματα θα γίνουν με την ασύγχρονη μέθοδο, όπου οι συμμετέχοντες θα μπορούν να τα παρακολουθήσουν διαδικτυακά σύμφωνα με το πρόγραμμά τους.

Μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων, όλοι οι επιτυχείς συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποίηση παρακολούθησης από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Επικεφαλής Εταίρος του έργου).

Για τη διαδικασία εγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν τον ιστότοπο του έργου και να κάνουν την εγγραφή τους ακολουθώντας τον σύνδεσμο: http://www.ecoportil.eu/e-learning/

Για περισσότερες πληροφορίες